Stowarzyszenie nie odpowiada za treści zamieszczone w komentarzach.

Wpisywanie adresu e-mail w komentarzach nie jest wymagane.

Finanse S.M. Hutnik

2016-04-25 21:42:00, komentarzy: 3

Nie wszyscy mieli czas i ochotę przeglądać materiały na walne przygotowane przez Zarząd S.M. Hutnik.

Poniżej pokrótce omówimy bilans i sytuację finansową spółdzielni.

 

Najbardziej niepokoją kredyty, które spłacają członkowie S.M. Hutnik. W bilansie wykazano, iż do spłaty jest kwota 39,7 mln zł. Dodatkowo Zarząd chce, aby członkowie zaciągnęli kolejny kredyt na kwotę 10 mln zł. Wkrótce kredyty przekroczą połowę wartości spółdzielni.

Muszą Państwo mieć świadomość, że Zarząd zaciągając kredyty, robi to w Waszym imieniu i to członkowie spółdzielni spłacają i będą je spłacać co najmniej do 2032 roku.

Podwyżki czynszu wcześniej, czy później nastąpią. Działki i pawilony handlowe są cały czas sprzedawane i to dzięki temu zabiegowi jeszcze to nie nastąpiło. Trzeba mieć również świadomość, że są to krótkotrwałe zastrzyki gotówki, a spółdzielnia pozbawiana jest stałego i pewnego dochodu z wynajmu. Coraz trudniej, też będzie osiągać zysk, skoro będzie malał dochód, a co atrakcyjniejsze nieruchomości będą sprzedane. (więcej tutaj)

 

Oczywiście Zarząd będzie się chwalił, że na koniec roku na rachunku spółdzielni było około 29 mln zł i przemilczy fakt, że większa część tej kwoty to zabezpieczenie kredytu. Tak naprawdę na rachunku spółdzielni na koniec roku jest ponad 14 mln zł i pieniądze te nie wystarczają na uregulowanie zobowiązań krótkoterminowych, które na dzień sporządzania bilansu wynoszą około 20 mln zł.

W tak złej sytuacji finansowej S.M. Hutnik jeszcze nigdy nie była.

W bilansie brak też informacji, iż regulowano terminowo płatności, należy więc przyjąć, że tak nie jest.

Potwierdzają się więc informacje, że płatności  na rzecz  Tauron Ciepło nie są regulowane w terminie.

 

Najprawdopodobniej mieszkańców będą więc czekały podwyżki czynszów, aby spłacać kredyty i aby prawidłowo rozliczać nieruchomości. Już dwie kontrole ( w 2013 i 2015 r.) zwracały uwagę Radzie Nadzorczej o nieprawidłowościach w tym zakresie. W tym przypadku Zarząd S.M. Hutnik mimo udziału w kosztownych szkoleniach nie stosuje się do zapisów w Ustawie o Spółdzielniach Mieszkaniowych i statucie S.M. Hutnik. (więcej tutaj)

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • gość 13:57, 26 kwietnia 2016

  Statut nie Status i w Statucie a nie w Statusie- "znawcy spółdzielczości"  Czeski błąd. Dziękujemy.(dopisek administracji)

  Odpowiedz
 • olo 0:12, 27 kwietnia 2016

  A od kiedy w bilansie podaje się informacje, iż płatności są regulowane terminowo? Czy ktoś z piszących ma jakiekolwiek pojęcie jak wygląda bilans ? I jak go się czyta ?

  Odpowiedz
 • lew 0:18, 27 kwietnia 2016

  Wystarczy iść do spółdzielni i przejrzeć bilansy z lat poprzednich.
  Taka informacja była w dodatkowych dokumentach.

  Odpowiedz
Kreator stron www - szybka strona internetowa